All posts by MalayMail

Whats on today

ATHLETICS

Men’s Discus Final

3.05pm

Malaysians: Irfan Shamshuddin, Abdul Rahman Lee

Men’s 20,000m Walk Final

4:40pm

Malaysians: Lo Choon Sieng, Khairil Harith Harun

Women’s 100m Heats

3.10pm

Malaysians:Zaidatul Husniah Zulkifli, Siti Fatima Mohamad

Women’s 100m Final

9.30pm

Men’s 100m Heats

Malaysians: Khairul Hafiz Jantan, Jonathan Nyepa

Men’s 100m Final

9.40pm

Men’s Shot Put Final

8.05pm

Malaysians: Ziyad Zolkefli, Adi Aliffudin Hussin

Women’s 400m Hurdles Final

9.10pm

Malaysians: Nurul Faizah Asma Mazlan, Saidatul Izzati Suhaimi.

Men’s 400m Hurdles Heats

4.0pm

Malaysians: Farhan Hafsyam Zahid, Quek Lee Yong

Men’s 400m Hurdles Final

9.20pm

Women’s Javelin Final

8.40pm

Malaysians: J. Pavithraa Devi

National Stadium, Bukit Jalil

SWIMMING

Heats from 9am

Men’s 200m breaststroke

Malaysians: Wong Fu Kang, Daniel Lim.

200m butterfly

Malaysian:Lim Ching Hwang

4x100m freestyle

Malaysians: Chan Jie, Welson Sim, Daniel Bego, Keith Lim

Women’s 200m backstroke

Malaysian: Rosalind Pang

Women’s 50m breaststroke

Malaysians: Erika Kong, Phee Jinq En.

Women’s 400m freestyle

Malaysians: Heidi Gan, Asmalia Filzati Redzuan

Finals

7.0pm-9.05pm

National Aquatic Centre, Bukit Jalil

WUSHU

Men’s Optional Nanquan Final

9am

Malaysian: Ho Mun Hua, Gjeblehim Bong,

Women’s Optional Nandao + Nangun Final

9am

Malaysian: Diana Bong, Tai Cheau Xuen

Men’s Compulsory Taijiquan Final

9am

Malaysian: Loh Jack Chang

KL Convention Centre, Hall 5

CYCLING

Men’s Team Time Trial

10am

Malaysians: Ameen Ahmad Kamal, Ameer Ahmad Kamal, Nik Mohamad Azwan Zulkifli, Fauzan Ahmad Lufti

ARTISTIC GYMNASTICS

Men’s Apparatus Final

► Floor, Pommel Horse, Rings

10.30am

Malaysians: Azroy Amierol Jaafar, Chau Jern Rong, Jeremiah Loo, Abdul Azim Othman, Tan Fu Jie, Zul Bahrin Mat Asri

Women’s Apparatus Final

► Vault, Uneven Bars

11.15am

Malaysians: Farah Ann Hadi, Lavinia Michelle, Nur Azira Aziri, Nur Eli Ellina Azmi, Tan Ing Yueh (below), Tracie Ang

MiTEC, Hall 10

FENCING

Women Epee Individual Final

4pm

Malaysians: Yap Jing Xuan, Che Ku Nur Aida Che Ku Rahim

Men’s Foil Individual Final

5pm

Malaysians: Hans Yoong, Tristan Cheng

MiTEC, Hall 6

FUTSAL

Women’s Team Round Robin

5pm

Vietnam vs Malaysia

Men’s Team Round Robin

8pm

Indonesia vs Malaysia

INDOOR HOCKEY

Women’s Team Round Robin

6pm

Indonesia vs Malaysia

Men’s Team Round Robin

7.30pm

Thailand vs Malaysia

MiTEC, Hall 4

TENPIN BOWLING

Mixed Doubles

9.0am-6.30pm